Akademie psaní

Odstartujte svoji knihu s Akademií psaní

 Napsat knihu se může zdát jako příliš velký úkol, příliš velký závazek.

Nemusí tomu ale tak být, stačí uvědomit si pár základních pravidel.
Nemusíte kvůli tomu rozebírat knížky na součástky, jako jsem to na začátku udělala já. Tu cestu jsem se pro vás rozhodla zkrátit prostřednictvím
online Akademie psaní.

Knihy píšu již téměř třicet let. Sedm jich mám vydaných, ještě více napsaných. Již čtvrtým rokem sleduji, s čím se potýkají začínající čeští spisovatelé v mé facebookové skupině Odstartujte svoji knihu. Zároveň již druhým rokem navštěvuji spisovatelské workshopy v Paříži, kde nyní žiji, a zjistila jsem, že i mezinárodní komunita píšících lidí řeší stejné problémy.

Tytéž, jaké jsem ve svých spisovatelských začátcích řešila i já.

Od tohoto zjištění byl jen krůček k nápadu zpracovat všechny tyto poznatky do uceleného kurzu. Když jsem přemýšlela, jak to nejlépe přiblížit, uvědomila jsem si jednu zásadní věc:

Proces psaní knihy sestává z několika jednoduše definovatelných fází.
Jsou to fáze velmi odlišné, přičemž každá má své radosti i strasti,
svá specifická úskalí.

Zbývalo už jen sestavit jejich popisy a kurzy šité na míru jednotlivým problémům. Pojďme se na ně podívat blíže.

Iniciátor (nápady)

Přichází s nápady • Vytváří postavy a svět • Vymýšlí prvotní zápletku • Vytváří dějový oblouk • Ověřuje funkčnost příběhu

Základní dovednost: Představivost, fantazie.

Na samém začátku vždy stojí nápad. Od toho jsem zvolila český titul nápadník. Není to nový partner, který se o vás uchází, ale přichází se spoustou nápadů pro vaši tvorbu.

Jdete po ulici, spatříte na zemi mrtvého vrabce a náhle dostanete nápad na příběh (který navíc s mrtvým ptáčkem nemusí téměř souviset). Další den plavete v bazénu a na dně se něco třpytí. Potopíte se, ale zjistíte, že to nejde sebrat ze dna. Snažíte se u dna vydržet co nejdéle a zkoumáte, co to je. Najednou vás napadne, že je se tím otvírá průchod do vodního světa… Rychle se vynoříte, ještě mokrý běžíte domů a zapíšete si to (nebo, pokud jste připravenější, vytáhnete ze skřínky či přímo z tašky u bazénu blok a tužku a poznamenáte si to hned tam).

Některé nápady vám takhle mohou přijít ve snu, některé se na vás snesou zčista jasna uprostřed nudné hodiny matematiky či nudné konference, k některým vás inspiruje sám život.

Jen některé ale mají potenciál na knihu. Jak poznat, které to jsou? Jak zjistit, jestli se v daném nápadu skutečně skrývá nosný nápad na příběh? To vše má za úkol iniciátor.

Direktor (rozhodování)

Určuje, z pohledu koho bude příběh vyprávět • Vybírá mezi ich-formou a er-formou • Rozhoduje, zda psát v přítomném či minulém čase • Vytváří komplexní profily postav • Vymýšlí vedlejší zápletky a možné flashbacky • Vymýšlí názvy knih, jména postav i popis světa v příběhu.

Základní dovednost: Znalosti.

Ve chvíli, kdy máte téma na knihu, je potřeba dát jí tu správnou formu. Mezi ta nejtěžší rozhodnutí patří rozhodnout, jestli ji budete vyprávět v první nebo ve třetí osobě, a zda použijete přítomný nebo minulý čas. A samozřejmě také, z pohledu koho, protože to má na způsob vyprávění zásadní vliv.

Měli byste také mít alespoň rámcově jasno, co bude tvořit váš dějový oblouk, tedy co se přibližně stane na začátku, co přijde do prostředka a jak by kniha mohla končit (klidně můžete mít vymyšlených více konců a ten pravý vybrat až při psaní).

Pak je třeba domyslet vedlejší zápletky, aby váš příběh nebyl moc plochý, a případně ho okořenit flashbacky. Nebo rovnou psát ve dvou (či více!) časových rovinách. Tohle vše má na starosti direktor.

Realizátor/dělník (psaní)

Vytváří návyk psát pravidelně • Má na starosti psací „rutinu“ – popisy a dialogy, délku kapitol • Potýká se s prokrastinací • Bojuje s psacími bloky

Základní dovednost: Vytrvalost, píle.

Možná si myslíte, že první dva, tedy nápadník se směrovačem, jsou při psaní knihy nejdůležitější. Není tomu tak.

Tím absolutně nejdůležitějším jsou dělníci, kteří nápad na vaši knihu přemění v realitu. Jsou to právě oni, kteří musejí den za dnem, týden za týdnem, měsíc za měsícem usedat k počítači (či k bloku s tužkou) a makat. A také oni, kteří mají sklon prokrastinovat, můžou se na něčem zaseknout, nebo být prostě líní psát a vymlouvat se, že nemají čas.

Můžete mít skvělý nápad a perfektně promyšlenou strukturu knihy, ale když máte nefunkční dělníky, knihu prostě nenapíšete.

Představte si to představit jako takový knižní včelín. Včely dělnice den co den plní svou trošku úkolů. Kdyby to dělaly jen někdy – až bude hezké počasí, až budou mít víc času nebo se jim zrovna bude víc chtít, tak z medu nebude nic.

Úkol dělníků je zároveň ten nejvíce naplňující a nejnáročnější.

Musejí vytrvat. Nesmí podléhat výmluvám, proč (dnes) ne.

V kurzu se podíváme na to, jaké nástroje dělníkům dát, aby se jim lépe pracovalo, a jak jim pomoci, když se zaseknou.

Auditor (kontrola)

Posuzuje text po dokončení • Vyhledává a opravuje díry v zápletce • Zkracuje či prodlužuje text • Kontroluje plynulost a tempování textu • Spolupracuje s beta čtenáři • Provádí korekturu

Základní dovednost: Editor, korektor a vnitřní kritik v akci.

Role auditora je trochu jiná než tři předchozí. Přichází na scénu ve chvíli, kdy je hotová první verze vaší knihy. Jeho součástí je vnitřní kritik, kterého je absolutně nezbytné ponechat ve vypnutém stavu během prvních tří fází. Ve čtvrté fázi je však jeho role velmi podstatná.

Musí přečíst váš text a podívat se, jestli vše funguje, jak má – popisy, dialogy, uvěřitelné postavy, funkčnost zápletky, délka kapitol, rozmístění flashbacků či jiných časových rovin a tak dále. Pak musí udělat korekturu a nalézt beta čtenáře.

Má toho hodně, ale při správném nastavení bude všechno šlapat jako po másle.

Teď už víte, jaké fáze vás při psaní vaší knihy čekají.
A teď, jak vám v tom pomůže Akademie psaní?

Od příštího pondělí zde každé další následující najdete nejrůznější cvičení na rozpohybování kreativity. Pokaždé bude zaměřeno na některý z konkrétních kvadrantů. Nebudeme postupovat chronologicky, budu témata různě střídat, abyste si průběžně procvičovali výzvy prvních tří kvadrantů, tedy těch, než je kniha hotová.

Zároveň pro vás dokončuju ucelený Základní kurz Akademie psaní, který vás provede všemi čtyřmi kvadranty tak, aby vás na cestě za napsáním knihy nemohlo nic zaskočit.

A chystám pro vás i několik dalších překvapení, která vám budu odhalovat postupně (nějaké to tajemno musí zůstat!) 😊

A samozřejmě na těchto stránkách tu a tam najdete i další bonusy v podobě rozhovorů s českými spisovateli a podobně.

A jestli chcete, můžete mi napsat na adresu veronika@archivodstartujte.cz,
s čím se při psaní nejvíce potýkáte a co byste v Akademii psaní chtěli najít. Do předmětu napište “AKADEMIE PSANÍ”.
Nejčastěji se opakující náměty zakomponuju při přípravě kurzů!

A teď už zpátky ke strojům! 😊

Ať vás provází múza!

*** Zde se prokliknete na každotýdenní cvičení ***